تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - اثر سیگار بر ناباروری
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت 1388

تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان:

 

استعمال دخانیات باعث كاهش تعداد اسپرم و كاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد   می‌شود. ناباروری جنسی درمردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است. تحقیقات جدید نشان می دهد که سیگار کشیدن میزان بارداری را در خانم ها کاهش می دهد .

 

 تحقیقات جدید نشان می دهد که سیگار کشیدن باعث افزایش ناباروری در خانم ها می شود.

 به گفته دانشمندن ، سیگار کشیدن باعث می شود تا میزان چسبندگی رحم کاهش یابد و تخمک به دیواره آن نچسبد و به همین دلیل فرد باردار نمی شود .

 

میزان ناباروری در خانم هایی که در روز 3 یا 4 نخ سیگار می کشند 31 درصد و در خانم هایی که  در طول روز بیش از 10 نخ سیگار می کشند 60 درصد است .

البته تاثیر تنباکو در افراد مختلف متفاوت است که  در بعضی افراد تاثیر بیشتری دارد به گفته دانشمندان خانم های سیگاری که تمایل به  باردار شدن دارند  قبل از هر درمانی باید سیگار را ترک کنند.

 

§ تشعشات رادیو اکتیوی در دود سیگار باعث ناباروری مردان می شود:

 

دود سیگار، بدن را به صورت مداوم در معرض تشعشعات پلونیوم 201 قرار می دهد و این ماده رادیواکتیو هم موجب ایجاد اشکال غیر طبیعی اسپرم در مردان و ناباروری در آنان می شود.

 

 

تحقیقات نشان داده که در دود منتشر شده ناشی از مصرف سیگار، ماده ای با عنوان پلونیوم 201 وجود دارد که نوعی ماده رادیواکتیو است و می تواند به بدن آسیب زیادی وارد کند.

وی اظهار داشت: هر فرد سیگاری به ازای هر روزی که یک بسته سیگار مصرف می کند پس از گذشت یک سال معادل گرفتن 3 عکس از قفسه سینه که معمولا بیماران برای تشخیص بیماریهای خود به ناچار می گیرند، بر روی بدن تاثیر منفی خواهد داشت.

 

دود سیگار، بدن را به صورت مداوم در معرض تشعشعات پلونیوم 201 قرار می دهد که این ماده رادیواکتیو هم موجب ایجاد اشکال غیر طبیعی اسپرم در مردان می شود.

    ترک سیگار موجب برگشت پذیری اشکال تغییر یافته اسپرم در مردان می شود و می تواند بار           

    دیگر شرایط باروری را در مردان ایجاد کند.

 

§استعمال‌ دخانیات‌ پیامد افزایش‌ فشارهای‌ اجتماعی‌ است‌؟!شیوع‌ 21 درصدی‌ ناباروری‌ در زنان‌ سیگاری‌ :
کشیدن‌ سیگار در طول‌ دوران‌ بارداری‌ اثرات‌ مضری‌ بر مادر و جنین‌ دارد. همچنین‌ سیگاری‌هایی‌ که‌ قرص‌ ضدبارداری مصرف‌ می‌کنند امکان‌ بیشتری‌ برای‌ ابتلا به‌ بیماری‌های‌ قلبی‌، عروقی‌ دارند.

از جمله‌ اثرات‌ مضر سیگار پوکی‌ استخوان‌ است‌ در نتیجه‌ برای‌ مقابله‌ با آن‌ علاوه‌ برآنکه‌ مردم‌ را به‌ خوردن‌ شیر و سایر  فرآورده‌ها تشویق‌ می‌کنیم‌ باید افراد را از کشیدن‌ سیگار بازداریم‌. همچنین‌ سرطان‌ ریه‌ در زنان‌ در حال‌ افزایش‌ بوده‌ که‌ بطور واضحی‌ با استعمال‌ سیگار مرتبط‌ است‌.

اثرات‌ زیانبار سیگار بخصوص‌ بر روی‌ نظم‌ سیکل‌ عادات‌ ماهیانه‌، عملکرد لوله‌های‌ رحمی‌ و انتقال‌ جنین‌، رشد و زنده‌ ماندن‌ تخمک‌، سن‌ یائسگی‌، متابولیسم‌ و استخوان‌ قابل‌ توجه‌ است‌.

میزان‌ ناباروری‌ میان‌ زنان‌ سیگاری‌ بیشتر از زنان‌ غیرسیگاری‌ بوده‌ و شیوع‌ 21 درصدی‌ ناباروری‌ در زنان‌ سیگاری‌ قابل‌ توجه‌ است‌. بدیهی‌ است‌ که‌ با افزایش‌ فشارهای‌ روانی‌ در جامعه افراد برای‌ فرار از مشکلات‌ به‌ سیگار و مواد مخدر روی‌ می‌آورند که‌ یکی‌ از راه‌های‌ نادرست‌ مقابله‌ با استرس‌ روی‌ آوردن‌ جوانان‌ به‌ سیگار و مواد مخدر است‌. برای‌ برقراری تعامل‌‌  و آرامش‌ در جامعه‌ باید با آموزش‌ مهارت‌های‌ زندگی‌ و هماهنگی‌ در تمام‌ امور، شادابی‌ و نشاط‌ را به‌ ارمغان‌ آوریم‌. .

§ سیگار ، عامل اصلی ناباروری زنان و مردان جوان :

مصرف سیگار توسط نوجوانان و جوانان به عنوان عامل اصلی نازایی در مردان و زنان بوده،چون بر اثر سوختن سیگار ماده رادیو اکتیو با عنوان پلونیوم 210 تولید می شود که بسیاربرای بدن مضر است.
    

§ مردان سیگاری پدر نمی‌شوند؟

تازه‌ترین تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که کشیدن سیگار توان باروری مردان را کاهش می‌دهد. متخصصان می‌گویند مردانی که در سن باروری قرار دارند و می‌خواهند صاحب فرزند شوند باید از استعمال سیگار خودداری کنند زیرا طبق آخرین یافته پژوهشگران، سیگار کشیدن آسیب جدی به اسپرم‌ها می‌زند و باعث افت توانایی اتصال اسپرم و تخمک شده و به همین جهت میزان باروری را کاهش می‌دهد.

در سال‌های اخیر ناباروری به‌صورت یکی از بزرگ‌ترین و شایع‌ترین مشکلات زوجین درآمده است و در این میان میزان باروری مردان طی دهه اخیر همواره رو به کاهش بوده است و این با توجه به اینکه مردان برخلاف زنان که با تخمک‌‌های محدودی متولد می‌شوند، به‌صورت دایم اسپرم تولید می‌کنند عجیب است. ناباروری به‌صورت ناتوانی یک زوج برای باردار شدن پس از یک‌سال تلاش برای بچه‌دار شدن تعریف می‌شود. البته جالب است که بدانید روند باروری بسیار پیچیده است در شرایط ایده‌آل احتمال باردار شدن یک زن در طول یک دوره ماهیانه، حدود0 3 درصد است و حتی زمانی‌که بارداری صورت می‌‌گیرد، فقط 50 تا 60 درصد از بارداری‌ها به حاملگی کامل و بیشتر از 20 هفته منجر می‌شوند.

در کل جامعه حدود 51 درصد زوجین از ناباروری شاکی هستند که از این میان سهم مردان در ناباروری حدود 53 درصد است.

40 درصد دلایل ناباروری به زنان برمی‌گردد و بقیه علت‌ها به هر دوی زن‌ومرد مربوط می‌شود.

ناباروری در مردان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد مانند مشکلات مربوط به تولید اسپرم، انتقال اسپرم و تحرک اسپرم، مشکلات آناتومیکی، انسداد وازدفران (لوله‌ای که اسپرم‌ها را از بیضه‌ها به مجرای ادراری می‌رساند) و عفونت‌ها. مشکلات مربوط به تولید اسپرم منجر به کاهش تعداد اسپرم‌ها می‌شوند که این کاهش تعداد اسپرم‌ها یکی از دلایل عمده ناباروری مردان در جامعه امروزی است و عوامل متعددی مانند تغییرات هورمونی، داروها، مواد مخدر، الکل، کافئین زیاد، سیگار و آسیب‌های وارد به بیضه‌ها باعث ایجاد این حالت می‌شوند. تحرک اسپرم‌ها تحت تاثیر درجه حرارت است، اگر بیضه‌ها خیلی گرم شوند، تحرک اسپرم‌ها و احتمالا میزان ساخت اسپرم‌ها کم می‌شود. پس هیچ‌کاری در خلقت خداوند بدون حکمت نیست. اگر بیضه‌ها داخل شکم قرار می‌گرفتند، عملکرد طبیعی اسپرم‌ها و در نتیجه بقای نسل مختل می‌شد. برخی عواملی که باعث گرم شدن بیضه‌هامی‌شوند از این قرارند: استفاده از لپ‌تاپ روی پاها، دوش‌آب گرم، لباس‌های زیر چسبان، رانندگی طولانی مدت و تلفن‌های همراه اگر که در جیب شلوار گذاشته شوند. کاهش سطوح آنتی‌اکسیدان‌ها در خون نیز می‌تواند دلیلی برای کاهش تعداد اسپرم‌ها باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها که در میوه‌‌و سبزیجات تازه یافت می‌شوند، رادیکال‌های آزاد را از جریان خون پاک‌سازی می‌کنند. افزایش رادیکا‌ل‌های آزاد و به‌عبارتی کاهش آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند ناشی از سیگار کشیدن، حشره‌کش‌ها، آلودگی‌هوا، کافئین، غذاهای آماده و آلودگی آب باشند. عامل دیگری نیز که در ناباروری مردان اثر دارد، همان مادر بیماری‌ها یعنی چاقی است که باعث عدم توازن هورمونی می‌شود.

-                ترک سیگار:سیگار علاوه بر تمام مضراتی که دارد،مقدار اسپرم شما را کاهش میدهد.گاهی مقدار اسپرم افراد سیگاری حدود22درصد کمتر از سایرین است.

 

 

 §كاهش قدرت باروری همسران افراد سیگاری :

ناباروری مردان و زنان را در سنین باروری مبتلا می‌كند و فراوانی آن به درستی معلوم نیست، به نحوی كه شیوع آن در یك ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت است.

  تا ۱۰ درصد زوجها با مشكلات ناباروری روبرو هستند و علت ناباروری در ۴۰ درصد موارد مردانه، ۵۰ درصد زنانه و در ۱۰ درصد موارد نامشخص است. حدود۵۰ تا ۸۰ میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می‌برند. این درحالیست كه بر اساس تازه‌ترین نتایج تحقیقات سیگاری علاوه بر اثرات زودرسی نظیر كاهش شادابی چهره، از بین رفتن طراوت پوست، فساد دندان عامل خطری هم برای افزایش ناباروری در مردان به شمار می رود.

 سیگار با كاهش حجم مایع منی و شمارش اسپرم و افزایش اشكال غیرطبیعی اسپرم و كاهش حركات(به عبارتی از طریق تاثیر گذاری بر روی همه پارامترها) در روند كاهش باروری  تاثیرگذار است.

سیگارباعث افزایش سلولهای التهابی در مایع منی و حتی تاثیر در DNA و ژنوم اسپرم می‌شود. بنابراین نه تنها سیگار نخستین علت سرطان مثانه و عاملی برای بروز بیماریهای قلب و عروق است بلكه مشخصا در كاهش باروری مردان و زنان نیز موثر است.

اطرافیان افراد سیگاری نیز از مضرات سیگار بی بهره نخواهند بود و آثار سوء سیگار بر باروری همسر افراد سیگاری قابل توجه است. این در حالیست كه بیش از دو سوم افراد سیگاری از عوارض سیگار بر كاهش قدرت باروری خود هیچ اطلاعی ندارند.

تاثیر سیگار وابسته به دوز و طول مدت مصرف آن است . سیگار در میزان نشاط و شادابی فرزندان متولد شده نیز بی تاثیر نیست.

سیگار با تاثیر بر روی شریان و ورید بافت اندام تناسلی باعث اختلال عملكرد جنسی در مردان می شود و به عملكرد جنسی آنان آسیب می‌رساند.

در تحقیقات انجام شده كه در شهریور ۷۸ در كنگره تولید مثل آمریكا ارایه شد، نتایج تحقیق بر روی ۲۹۰ زوج سیگاری كه بیش از ۷ سال حداقل روزی ۳۰ سیگار می‌كشیدند حاكی از آن بود كه در زوجهای سیگاری حداكثر ظرف ۳۷ ماه باروری حاصل شده است در حالی كه این مدت در افراد غیرسیگاری ۳۰ ماه بوده است. همچنین بررسی آزمایش منی، كیفیت اسپرم غیرسیگاریها را بهتر از افراد سیگاری نشان داده است.

براساس نتایج تحقیقات سیگار كشیدن ابتدا تولید هورمونهای جنسی را مختل كرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشكل می‌سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می شود. استعمال دخانیات موجب كاهش رضایت و تمایلات جنسی می‌شود و باروری اسپرم‌ها را كاهش می‌دهد.

 دود سیگار بر روی عروق آلت تناسلی نظیر عروق سایر ارگانهای بدن (قلب و مغز) اثر گذاشته و با رسوب مواد سمی دود سیگار كارایی عضو در اثر كاهش جریان خون مختل می شود و بدین ترتیب فعالیت این ارگان‌ تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

نتایج گزارشات دو سال اخیر حاكی از آن است كه مصرف سیگار باعث ناتوانی جنسی در مردان می‌شود وانزال زودرس از حالات رخ داده شده در مردان است.

دود سیگار به كاهش حركت اسپرم متعاقب كاهش جریان خون منجر می‌شود تولید اسپرم كاهش می‌یابد به نحوی كه تعداد اسپرم در هر ۱ میلی لیتر مایع منی كمتر از حد طبیعی شده كه كاهش شانس بارداری را به همراه دارد.

 برای داشتن بارداری موفق در هر انزال، مرد باید بیش از ۵/۱میلیون اسپرم داشته باشد حال آن كه در مردان سیگاری تعداد اسپرم كمتر از این رقم است.

در اثر بروز اختلال در دم اسپرم (بخش انتهایی و زائده بلنداسپرم) حركت این سلول جنسی مختلف و كمتر از حد عادی می‌شود.

نتایج تحقیقات صورت گرفته در تركیه در سال ۲۰۰۵ موید این یافته‌هاست كه سیگار باعث كاهش تعداد حركت اسپرم می‌شود.

    این در حالیست كه درصد مردان سیگاری كه به مراكز ناباروری مراجعه می‌كنند بیش از۳۰ درصد و بیش از جمعیت عادی است بی تردید در كنار هزاران آثار سوء و مخرب سیگار  از جمله خطر بروز انواع سرطان‌ها كه جامعه بشری را تهدید می‌كند .

كاهش قدرت باروری و عوارض حین بارداری هم از دیگر آثار سوء به اثبات رسیده در عالم پزشكی است پس بیاییم دوباره و بیشتر بیندیشیم و با ترك استعمال دخانیات خطرات استفاده از این محصولات را كاهش دهیم .
طبقه بندی: اعتیاد،  سیگار، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار