تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - معتادان درزمان بهبودی موسیقی را بجای مواد مخدر مصرف می‌کنند ...
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

معتادان درزمان بهبودی موسیقی را بجای مواد مخدر مصرف می‌کنند ...

معتادان درزمان بهبودی موسیقی را بجای موادمخدر مصرف می‌کنند
درنشست هم‌اندیشی ستادمبارزه باموادمخدرعنوان شد:
موسیقی‌های غمگین وتند خطرعوداعتیاد راافزایش می‌دهد


عضو هیات مدیره انجمن کاربرد موسیقی در سلامت جسم و روان با بیان این که موسیقی‌های خطرناک برای معتادان از جمله موسیقی‌های غمگین و آرام و همچنین موسیقی‌های تند مانند HEAVY METAL و HARD ROCK خطر عود معتادان به اعتیاد را افزایش می‌دهد، اعلام کرد: بین نوع ماده مخدر مصرفی و نوع موسیقی که افراد گوش می‌دهند، ارتباط مستقیم وجود دارد، زیرا مصرف کنندگان مواد افیونی معمولا نسبت به گوش دادن به موسیقی‌های غمگین و آرام و مصرف کنندگان مواد محرک نسبت به شنیدن موسیقی‌های تند تمایل دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، محمدرضا عبداله نژاد صبح روز چهارشنبه در بیست و پنجمین نشست هم‌اندیشی ستاد مبارزه با مواد مخدر که با عنوان بررسی کاربرد موسیقی درمانی در توانبخشی سوءمصرف کنندگان مواد مخدر در مجتمع فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: موسیقی درمانی نه تنها به عنوان یک ابزار توانبخشی، نقش موثری در درمان اعتیاد ایفا می‌کند، بلکه از سوی سوءمصرف کنندگان مواد مخدر نیز به واسطه پویایی و نشاط آور و غیرتهدیدآمیز بودن مورد استقبال قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به این که دلیل تراشی، کوچک سازی، فریب‌کاری، انکار و دروغ گویی از جمله مکانیسم‌های دفاعی معتادان به شمار می‌رود، ‌افزود: چنین مکانیسم‌های دفاعی موجب می‌شود که سوءمصرف‌کنندگان مواد مخدر در زمینه شناسایی احساسات و عواطفشان با مشکلات جدی روبرو شوند که در این میان، موسیقی درمانی یکی از روش‌های بسیار موثر در فایق شدن بر این مکانیسم‌ها محسوب می‌شود.


گوش دادن به موسیقی‌هایی که در زمان مصرف مواد مخدر می‌شنیدید، وسوسه شما برای مصرف مجدد مواد مخدر را افزایش می‌دهد


بداهه‌نوازی یکی از روش‌های بسیار موثر در توانبخشی سوء‌مصرف کنندگان مواد مخدر است

این پژوهشگر با بیان این که درمان‌جویان، موسیقی و شعر را وسیله‌ای غیرمستقیم برای بیان افکار و احساسات خود می‌دانند، تاکید کرد: در صورتی که درمان‌جویان موسیقی‌های زمان مصرف خود را در زمان بهبودی گوش بدهند، وسوسه آنان برای مصرف مجدد مواد مخدر افزایش می‌یابد.

عضو هیات مدیره انجمن کاربرد موسیقی در سلامت جسم و روان در ادامه با اشاره به این که بداهه‌نوازی یکی از روش‌های بسیار موثر در توانبخشی سوء‌مصرف کنندگان مواد مخدر است، اظهار کرد: یکی از اصول مهم در درمان معتادان، بیان احساسات و افکار از سوی آن‌هاست که موسیقی درمانی در این زمینه به آن‌ها بسیار کمک می‌کند، چرا که معمولا معتادان در جلسات درمانی گروهی از بیان احساسات خود خودداری می‌کنند.


اعتیاد نه یک اختلال، بلکه علامتی است از سبک زندگی و باورهای غلط

به گزارش ایسنا، عبد‌اله نژاد کاهش استرس، آرامش بخشی و افزایش تعامل گروهی را از نتایج موسیقی درمانی معتادان در حال بهبودی دانست و خاطر نشان کرد: اعتیاد یک علامت است نه اختلال؛ بدین معنی که مشکل معتادان مواد مخدر نیست، بلکه مشکل اصلی آن‌ها سبک زندگی و باورهای غلط آن‌هاست که زمینه اعتیاد را برای آنان فراهم می‌کند.

وی مشکل در تصمیم‌گیری و از دست دادن مهارت‌های حل مساله را از نتایج منفی اعتیاد اعلام کرد و با تاکید بر این که موسیقی درمانی به روش استاندارد و آکادمیک، می‌تواند تا حد زیادی به معتادان در از بین بردن این مشکلات کمک کند، بر تاثیر موسیقی درمانی بر مصرف مواد مخدر از سوی معتادان در حال بهبودی تاکید و با اشاره به جزییات پژوهش خود در زمینه موسیقی درمانی معتادان بیان کرد: در پژوهش بررسی کاربرد موسیقی درمانی در توانبخشی سوءمصرف‌کنندگان مواد مخدر، 100 نفر از معتادان در حال بهبودی در اجتماعات درمان مدار شرکت داشتند که80 درصد معتادان در حال بهبودی شرکت کننده در این پژوهش، علاقه بسیار زیادی به موسیقی درمانی نشان دادند.


موسیقی در افزایش سوء مصرف مواد مخدر یا توانبخشی آن موثر است


گوش دادن به موسیقی‌های خطرناک در زمان بهبودی، معتادان را نسبت به مصرف مجدد مواد مخدر وسوسه می‌کند

عضو هیات مدیره انجمن کاربرد موسیقی در سلامت جسم و روان افزود: 50 و 70 درصد شرکت کنندگان در این تحقیق به ترتیب بیش از چهار ساعت در روز در زمان مصرف مواد مخدر و بیش از چهار ساعت در روز در زمان بهبودی به موسیقی گوش داده‌اند که این امر اهمیت تاثیر موسیقی در افزایش سوءمصرف مواد مخدر یا توانبخشی آن را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به این که 66 درصد معتادان در حال بهبودی در زمان مصرف مواد مخدر موسیقی‌های غمگین، 14 درصد موسیقی‌های تند و 20 درصد موسیقی‌های آرام گوش می‌داده‌اند، افزود: 40 درصد شرکت کنندگان در این پژوهش اعلام کردند که در هنگام تنهایی و در زمان مصرف مواد مخدر به موسیقی گوش می‌دادند و 84 درصد نیز عنوان کردند که با گوش دادن به موسیقی‌های خطرناک در زمان بهبودی نسبت به مصرف مجدد مواد مخدر وسوسه شده‌اند.


معتادان موسیقی را در زمان بهبودی در حقیقت به جای موادمخدر مصرف می‌کنند


سوءمصرف کنندگان مواد مخدر نمی‌توانند پس از گوش دادن به موسیقی‌های تند به عالم واقع باز گردند


دعواهای خیابانی، مشروب خوردن و رفتارهای وحشیانه، از جمله احساسات معتادان در هنگام شنیدن موسیقی‌های تند خطرناک است

عبداله نژاد با بیان این که 85 درصد شرکت کنندگان در این تحقیق از موسیقی‌های خطرناک به عنوان عامل وسوسه مصرف مجدد مواد مخدر در زمان بهبودی نام برده‌اند، گفت: تاثیر موسیقی تا حدی است که معتادان موسیقی را در زمان بهبودی در حقیقت به جای موادمخدر مصرف می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، وی همچنین با اشاره به این که سوء مصرف کنندگان مواد مخدر نمی‌توانند پس از گوش دادن به موسیقی‌های تند به عالم واقع بازگردند، یادآور شد: دعواهای خیابانی، مشروب خوردن و رفتارهای وحشیانه از جمله احساسات و خاطراتی است که معتادان در حال بهبودی، پس از شنیدن موسیقی‌های تند خطرناک عنوان می‌کردند.


گوش‌دادن به موسیقی‌های غمگین احساس بی‌ارزشی به معتادان می‌دهد


معتادان با موسیقی ‌درمانی مسایل مهم خود را که تاکنون برای هیچ کس مطرح نکرده‌اند، عنوان می‌کنند


سرپرست اجتماع درمان مدار هجرت احساس بی‌گناهی و بی‌ارزشی را نیز از احساسات ناشی از گوش دادن به موسی‌قیهای غمناک از سوی معتادان در حال بهبودی عنوان کرد.

وی در ادامه به پژوهش دیگری در زمینه بررسی تاثیر شعر و آهنگ در توانبخشی سوءمصرف‌کنندگان مواد مخدر اشاره کرد و گفت: در این پژوهش 13 درمان‌جو که در بیان افکار و احساسات خود دچار مشکلات عمده بودند در 25 جلسه موسیقی درمانی شرکت کردند که 80 درصد آنان مصرف کننده هروئین به صورت تزریقی و 20 درصد آنان مصرف کننده تریاک و سایر مواد مخدر بودند.

وی دو روش عمده به کار رفته در این پژوهش را «تحلیل شعر» و «شراکت آهنگ» اعلام و بیان کرد: پژوهش مذکور نشان داد که این دو روش درمانی معتادان را قادر می‌کند که مسایل مهم خود را که تاکنون برای هیچ کس مطرح نکرده‌اند، مورد بحث قرار دهند.

پژوهشهای انجام شده تا زمان حاضر نتیجه قطعی برای تاثیر جدی موسیقی در درمان اعتیاد را اعلام نمی کند زیرا این موضوع بستگی تام و تمام به فرهنگ جامعه و وضعیت فکری فرد دارد لذا برای نتیجه گیری نهایی نیاز به انجام بررسی های کامل و جامع وجود دارد.

منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
طبقه بندی: اعتیاد، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار