تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - متامفتامین تهدیدی برای بشریت
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 19 فروردین 1388
متامفتامین تهدیدی برای بشریت
 
متامفتامین (Methamphetamine) ماده ای شیمیایی و دارای خواص محرکی مانند آدرنالین است. متامفتامین یا مت (meth)، یک محرک اعتیاد آور بسیار قوی با تاثیر شدید بر روی سیستم عصبی به شمار میرود. مت در میان فروشندگان و مصرف کنندگانش به نامهای کریستال، شیشه و یخ نیز شهرت دارد.

این محرک با موادی ارزان قیمت و به سادگی در لابراتوارهای غیر قانونی تولید میشود و همین امر موجب شده است تا مت یکی از محرکهایی باشد که در همه جا یافت شده و مورد سوء مصرف قرار میگیرد.

مت به عنوان یک محرک قوی میتواند موجب افزایش هوشیاری (در مقابل خواب آلودگی) و فعالیت جسمانی شده و اشتها را کاهش دهد. بنا به گفته مصرف کنندگان این ماده، هنگام تنفس یا تزریق آن دچار غلیان شدید و زودگذر احساسات شده اند.

اعتقاد بر این است که این فوران احساسی و بیداری ناگهانی، هردو در نتیجه ترشح فراوان هورمون دوپامین (dopamine یک انتقال دهنده عصبی) در مناطقی از مغز که کنترل کننده احساس لذت است، صورت میگیرد.

تاثیر کاذب اولیه
در ابتدا، تاثیر مت با افزایش یافتن تواناییهای جسمی و فکری همراه است اما برای رسیدن به این "حال ظاهرآ خوب" مقدار مصرف و یا تعداد دفعات مصرف افزایش یافته و احتمال مسمومیت بالاتر میرود. در چنین حالتی شخص مصرف کننده دچار زود رنجی، حمله های خشم، شک و تردید عصبی، افکار وهمی و توهمات شنیداری و دیداری میشود.

تعداد قابل توجهی از جوانان در دنیا - به خصوص در آمریکا که محل اصلی تولید این ماده است، معتاد به مصرف فراوان مت هستند و آمار آنها رو به افزایش است.

قدرت تحمل نسبت به مت با مصرف مداوم آن افزایش یافته و مصرف کنندگان برای رسیدن به نتیجه مطلوب به مصرف مقدار بیشتر مت در دفعات بیشتر میپردازند. در بسیاری از موارد این افراد مدتها بدون غذا و خواب در حالی به سر میبرند که نوعی عیاشی افسار گسیخته به شمار آمده و اصطلاحا "دویدن" یا run نامیده میشود.

در چنین حالتی آنها در یک دوره چند روزه، هر دو یا سه ساعت تا یک گرم دارو را به خود تزریق میکنند و این کار تا زمانی که مواد محرک شخص به پایان برسد یا آنقدر بدحال شده باشد که توان آنرا نداشته باشد، ادامه دارد.

 

اثرات مخرب
سوء مصرف شدید مت نه تنها میتواند به التهاب جداره داخلی قلب منجر شود بلکه موجب تباهی روزافزون اجتماعی و شغلی نز میگردد. علائم روان پریشی و مشکلات روحی گاهی تا ماهها و سالها بعد از ترک استفاده مت به قوت خود باقی میمانند.

یکی از مشکلات عمده استفاده از مت در آمریکا، سوء تاثیر آن بر جنین است. تحقیقات گسترده ای که در این باره انجام شده نشان میدهد که مصرف مت در دوران بارداری موجب بروز مشکلات عمده ای از قبیل زایمان زودرس، عکس العملهای غیر طبیعی در مادر و حساسیت روحی بسیار شدید میشود. بروز نقصهای مادرزادی در طفل نیز از جمله تاثیرات سوء مصرف مت در دوران بارداری به شمار می آید.

یک خطر بالقوه برای مصرف کنندگان مت امکان مسمومیت با سرب است زیرا استات سرب به عنوان یک تجزیه گر شیمیایی در تولید غیرقانونی مت به کار برده میشود.

گسترش مصرف در سراسر دنیا
آمار نشان میدهد که در سالهای 1998 تا 2002، میزان مرگ و میر در اثر مصرف بیش از حد متامفتامین تا 125 درصد افزایش داشته است. در چند سال گذشته، مصرف این محرک در بین نوجوانان 12 تا 17 ساله به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

متاسفانه حتا در اینترنت نیز وب سایتهایی نشانی محل تهیه مواد اولیه و همچنین دستور ساخت آنرا در اختیار نوجوانان گذاشته و درواقع آنها را به خرید و تولید "سم" تشویق میکنند. از جمله مواد تشکیل دهنده مت، میتوان به اسید باتری و مواد لوله باز کن (مانند جوهر نمک) اشاره نمود.

یک توضیح کلیدی درباره افزایش مصرف مت، گسترش فرهنگ جنجال برانگیزی و غوغا در میان جوانان است که در آن جوانان مصرف مواد مخدر و محرک را به عنوان روشی برای رسیدن به آزادی شخصی، خود یابی و پذیرفته شدن در میان جمع به کار میبرند.

صرف نظر از موقعیت اقتصادی و پس زمینه اجتماعی، آزمودن مت کریستالی در میان افراد جوانی که از لحاظ اجتماعی فعال هستند هم بسیار معمول شده است. 


                                                                      

طبقه بندی: اعتیاد،  آمفتامین ها، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار