تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - نتایج بررسی‌های یك كارشناس حوزه ی مواد مخدر در زمینه اعتیاد دختران
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

یكی از عوامل مهم اجتماعی برای جلوگیری از گرایش نوجوانان به اعتیاد مدرسه است. مدرسه می تواند نقش تعیین کننده ای را در سازندگی شخصیت كودكان و نوجوانان داشته باشد . به ویژه هنگامی كه والدین در برخورد با فرزندان با شكست مواجهه شده باشند، مسئولین مدارس مسئولیت سنگین تری را بعهده دارند.

نتایج بررسی‌های یك كارشناس حوزه ی مواد مخدر بر روی 492 دانش‌آموز دختر در دبیرستان های تهران نشان داده است که 3/48 درصد خانواده ی این افراد سیگار، 1/29 درصد مشروب، 1/4 درصد حشیش و 4/17 درصد تریاك مصرف می‌كنند. هاجر مهاجر دارابی در نشستی كه به ارائه ی نتایج تحقیقاتش تحت عنوان « رابطه ی نگرش به مصرف مواد مخدر و عوامل پیشگیری آن در بین دختران مقطع دبیرستان شهر تهران در سال تحصیلی 86-85 » اختصاص داشت، اظهار کرد: طبق این ارزیابی در سال های اخیر مصرف مواد افزایش و میانگین سنی مصرف‌كنندگان كاهش یافته است. وی ادامه داد: نوجوانان، بزرگسالا‌ن كوچك نیستند و الگو و عقاید مصرف آنها با بزرگسالا‌ن متفاوت است; بنابراین نوجوانان به راهبردهای متفاوتی نسبت به راهبردهای سنتی بزرگسالا‌ن برای درمان اعتیاد نیاز دارند. این كارشناس با بیان اینکه طبق برآورد های حاصله از تحقیق زنان و دختران نسبت به مردان و پسران در مسیر تجربه ی مصرف مواد سریعتر عمل می‌كنند، عنوان كرد: به عبارت دیگر، زنان و دختران از مسیر مصرف كنترل شده، سریع تر به سمت مصرف كنترل نشده پیش می‌روند. به گفته ی وی، سال سوم دبیرستان از سال‌ها‌ی خطرزایی است كه برنامه‌های پیشگیرانه در آن باید فوری و به شکلی کامل به مورد اجرا گذاشته; چرا كه افراد در این مرحله نسبت به دانش‌آموزان مراحل پیش‌دانشگاهی، گرایش بیشتری به مصرف مواد مخدر دارند. از سوی دیگر، دانش‌آموزان مقطع پیش‌دانشگاهی به دلیل افزایش سن، یافتن ثبات در هیجان های عاطفی و داشتن انگیزه‌های آموزشی برای ادامه ی تحصیل در دانشگاه، در مبارزه با اعتیاد قاطع تر عمل می کنند. این پژوهشگردر ادامه ی نتایج تحقیقاتش همچنین عنوان كرد: دانش‌آموزان سال سومی‌ نسبت به سال اولی‌ها سریع تر جذب مواد مخدر می شوند و تعهد ضعیف‌تری نسبت به خود و اطرافیانشان نشان می دهند. همینطور دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی كه مذهبی‌تر هستند. از طرف دیگر خانواده‌های دانش‌آموزان سال اول، نسبت به خانواده های دانش‌آموزان سال دوم و پیش‌دانشگاهی تلا‌ش كمتری در جهت بازداری از مصرف مواد به عمل می‌آورند. مهاجر دارابی افزود: بنابراین تحصیلات و برنامه های آموزشی از مهمترین اهداف نوجوانان در این سنین در نظر گرفته می‌شود.

نتایج تحقیقات این كارشناس حاكیست که در مقاطع تحصیلی اول تا سوم دبیرستان، خانواده، جامعه و مسئولا‌ن تنها به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان تاكید می‌كنند. از سوی دیگر با حاكم شدن نقش دوستان در زندگی دانش آموزان، فرهنگ هیجان و سرخوشی ناشی از مصرف مواد بین آنان تبلیغ می‌شود و به این گرایش در میان آنها دامن می زند.»

متاسفانه اغلب دانش آموزان در مقطع دبیرستان انواع و اقسام مواد مخدر جدید را مى شناسند اما مسئولین مدارس در این زمینه اطلاعات كمى دارند.


طبقه بندی: اعتیاد،  سیگار،  ایمیل های خوانندگان، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار