تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - علت معتاد شدن و معتاد نشدن بعضی از افراد به کوکایین
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 9 فروردین 1388


دانشمندان بخشی را در مغز شناسایی كرده‌اند كه سرنخ علت اینكه برخی مصرف‌كنندگان كوكایین معتاد می‌شوند در حالی كه برخی دیگر فقط به صورت تفننی از این ماده مخدر استفاده می‌كنند و معتاد نمی‌شوند روشن می‌كند. 

پژوهشگران می‌گویند محققان در اسكن مغزی مصرف‌كنندگان كوكایین هنگام انجام یك كار رایانه‌ای ساده، تغییراتی را در بخشی از مغز مشاهده كردند كه مسوول كنترل رفتار و اتخاذ تصمیم مناسب است.

“هیو گاراوان” متخصص عصب شناسی اداركی در دانشكده ترینیتی دوبلین و مجری این طرح در نشست جامعه سلطنتی لندن گفت این موضوع می‌تواند علت اینكه برخی افراد آسان‌تر از دیگران می‌توانند اعتیاد خود را ترك كنند را توضیح دهد و اعتیاد طولانی مدت را روشن نماید.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ، یك تا سه درصد از افراد بزرگسال در كشورهای توسعه یافته ماده مخدر مصرف می‌كنند كه با برخی مشكلات پزشكی، روان شناسی و اجتماعی از جمله بزهكاری، خشونت و شیوع بیماری‌هایی مانند ایدز و هپاتیت مرتبط است.

 با استفاده از اسكن ام‌آرآی مشخص شد فعالیت عصبی در مصرف‌كنندگان كوكایین كمتر است. مشخصه این كاهش فعالیت كم شدن جریان خون به بخشی از مغز است كه در فعالیتهایی مانند حل مساله، تصمیم‌گیری و كنترل رفتار دخالت دارد.

پژوهشگران می‌گویند این تحقیق به ما كمك می‌كند تا از این تفكر كه وابستگی به مواد مخدر یك ضعف اخلاقی است دور شویم و اعتیاد را بیشتر یك بیماری بدانیم.

 مشخص نیست كه آیا این تغییرات به خاطر مصرف ماده مخدر است یا برخی انواع سازوكارهای طبیعی در مغز موجب بروز این تغییرات می‌شود.

شناخت بهتر واكنش مغز به كوكائین، می‌تواند به شناسایی افرادی كه بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند كمك كند و به تهیه درمان‌های بهتر بینجامد.

به گفت وی می‌توان امیدوار بود این تحقیق هدایتگر درمان‌های جدید از جمله درمان دارویی اعتیاد قرار گیرد.
طبقه بندی: اعتیاد،  كوكائین، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار