تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - مرداب اعتیاد
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 17 تیر 1388
دوران نوجوانی و جوانی سال‏های شور و نشاط و تحرک است؛ آن‏جا که جریان زندگی به سراشیبی تند می‏رسد و امواج حیات به تلاطم و خروش می‏افتد. اگر این جریان تند و پرشتاب حیات، مسیری صحیح و سنجیده نیابد به بیراهه رفته و راه گم می‏کند و چه بسا در فرجام، راه به سوی مردابی ببرد و همه شور جوانی را به دل سیاه و پوسیده مرداب بسپارد. اعتیاد از بیراه‏های هولناکی است که ممکن است جریان پرشور حیات جوانان را به سوی خود بکشاند. اعتیاد مردابی است که فرسودن، ماندن و پوسیدن و هزر رفتن را به ارمغان می‏آورد و این، یعنی هدر رفتن همه سرمایه انسان.

عادت یا لجاجت

دیو سیاه مواد مخدّر سراسر آسمان دلش را از سیاهی لبریز کرده است و او به بهانه‏ای این غوطه‏ور شدن پیاپی در لجنزار اعتیاد را عادت می‏داند؛ عادتی که ترک آن برایش سخت و ناممکن است. امّا این هرگز یک عادت نیست. چطور ممکن است انسان، این موجود متفکر و مختار، تنها از سر عادت، گام‏به‏گام خود را به مرگی تدریجی و سخت، نزدیک کند؟ نه، این عادت نیست بلکه لجاجت است. رسول اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم می‏فرمایند: «تکرار امور خیر عادت است و تکرار بدی‏ها لجاجت». پس بیا و از سر مهربانی با خود، دست از این لجاجت بدفرجام بشوی و حیاتی دوباره به خود هدیه کن.

مبارزه با نفس

هرچند به فرموده امام علی علیه‏السلام عادت، طبیعت دوّم بشر محسوب می‏شود و در اعمال انسان بسیار تأثیرگذار است، امّا در بدی‏ها و امور ناپسند هرگز بر پایه عادت نمی‏توان دست به تکرار عمل زد. در جای دیگر همان حضرت می‏فرماید: «از هر بدی دوری کن و در دوری کردن از آن بدی با نفس مبارزه کن که تکرار بدی‏ها لجاجت است». استفاده از مواد مخدّر از زشت‏ترین و بدفرجام‏ترین اعمال بشری است که به بهانه عادت بودن، عمر انسان را ذره‏ذره هدر داده، او را به سوی مرگی سخت می‏کشاند.

رسوایی و ذلت

فرد معتاد آن‏چنان در منجلاب تباهی غرق است و از اطراف خود غافل و بی‏خبر است که هرگز ذلّتی که بدان گرفتار شده و خفّتی را که در آن فرو رفته است نمی‏بیند او هرچند در آغاز، پنهانی و در خلوت به این عمل زشت دست می‏زد و این ذلت و خواری را نهان می‏داشت، امّا عادت به موّاد مخدر پرده از نهان او بر می‏کشد. امام حسن علیه‏السلام می‏فرمایند: «عادت‏ها؛ حاکم بر انسانند پس آن‏که در نهان به چیزی عادت نمود، عادتش در میان جمع رسوایش می‏کند».

حکم اسلام

از نعمت‏های بسیار بزرگ و ارزشمندی که خدای مهربان به ما عطا فرموده، نعمت اسلام است. گستره بی‏کران احکام اسلام چنان است که حتی در کوچک‏ترین امور زندگی راه را بر ما می‏نمایاند. اسلام عزیز درباره عادت زشت اعتیاد نیز به روشنی راه بر بیراهه رفتن انسان می‏بندد. نه تنها در اسلام این عمل، یعنی ضرر زدن به بدن و نیز ضرر رساندن به دیگران، حرام شمرده شده‏است، بلکه به انسان سفارش شده که بر عادات زشت و ناپسند خود غلبه کند و نفس را در اختیار خود قرار دهد؛ نه آن‏که اسیر هوای نفس باشد. مولا علی علیه‏السلام می‏فرمایند: «بر نفس خود در ترک عادات زشت غلبه کنید و با خواهش درون بجنگید و بر آن مسلط شوید».

بهترین عبادت

امروز که از جای‏جای عالم ندای تنفّر از دخانیات و انزجار از اعتیاد بلند شده، فرصتی مناسب است تا گرفتارشدگان در دام دخانیات و سایر موارد اعتیاد با اراده‏ای راسخ و عزمی جزم، خود را از این گرداب هلاکت و ذلت بیرون کشند و دست از عادت ناپسند و لجاجت بدفرجام خود بردارند. دریچه‏ای به بیرون از چهار دیواری خودخواهی‏ها و خودپسندی‏ها بگشایند، چشم به روشنایی و لطافت دنیای بدون دخانیات باز کنند و با یاری خواستن از خدای مهربان و بخشنده و با تکیه بر تقوای الهی، بر هوای نفس خود پا گذارند. مولای متقیان علی علیه‏السلام می‏فرماید: «بهترین عبادت، پیروزی بر عادت است».

فرار از دشواری‏ها

هراس از مشکلات زندگی و پناه بردن به دامان هیولای اعتیاد برای فرار از این دشواری‏ها، عملی بسیار خسران‏بار و بدفرجام است. آنچه به‏راستی فرد را یاری می‏کند و از دشواری‏های زندگیش می‏کاهد و او را چون کوهی مستحکم در برابر گرفتاری‏های زندگی استوار می‏دارد و سینه‏اش را دریایی می‏سازد که از سختی‏های ناچیز زندگی به تنگ نیاید و آنچه براستی دوای درد درون اوست، تقوای الهی است. امام علی علیه‏السلام می‏فرماید: «تقوای الهی، داروی بیماری دل‏ها، و مرهم زخم سینه‏ها و پاک کننده پلیدی‏های درون شماست».

شفای دردها

با توام ای پژمرده از خزان اعتیاد! آن‏گاه که خود را در چنگال هیولای اعتیاد گرفتار می‏بینی، آرزوی گریختن از چنگ او در سینه‏ات موج می‏زند و از این لجاجت مرگبار خسته شده‏ای و هوای رهایی به سرت می‏زند وقتی که لحظه‏ای از این معامله خسران‏بارِ «همه چیز در برابر اعتیاد» به تنگ می‏آیی و تمنای بر هم‏زدن این معامله، دلت را به درد می‏آورد، کسی را به یاد بیاور که تواناترین است و مهربان‏ترین. اگر تو ناتوانی، اگر برای تو دشوار است، اگر تنهایی راه بر پیروزیت می‏بندد او از تو به تو مهربان‏تر و بسیار تواناست. از او یاری بخواه و خود را از این گرداب سیاه برهان. دست دعا به سوی او بلند کن و او را بخوان و به یاری‏اش امیدوار باش. امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: «دعا کنید که دعا شفای هر دردی است».

ضرورت پیش‏گیری

همه می‏دانند که پیش‏گیری آسان‏تر از درمان است و ضرورت پیش‏گیری در امر مواد مخدر و اعتیاد که خود گردابی فرو کِشنده و مهلک است چندین برابر بیماری‏های دیگر است. قدم نهادن در این وادی هولناک اغلب با قبول اولین تعارفِ به ظاهر دوستانه یا شرم از رد کردن آن آغاز می‏شود. حتی اگر این تعارف، پیشنهاد استفاده از یک نخ سیگار باشد، جوان مسلمان با تکیه بر ایمان درونی و با همّتی بلند و روحی بزرگ هرگز همه سرمایه جوانی را در این وادی سیاه به ذره‏ای لذّت گذرا و پوچ نخواهد فروخت.

بی‏توجهی به دنیا

بی‏توجهی به دنیا و نگاه ابزاری به آن ـ به این معنا که دنیا وسیله‏ای است برای به دست آوردن توشه آخرت ـ و توجه به این مطلب که دنیا محل گذر است و وسیله است نه هدف، همه ما را یاری می‏دهد که بر مشکلات گذرای زندگی پیروز شده و آنها را نه به عنوان دشواری‏های اصلی، که به عنوان یک تأخیر کوچک و گذرا بنگریم. چشم دوختن به هدف و توجه به آخرت و سعی در پر کردن توشه آخرت ما را از دنیا و تجملات و سختی‏های آن رهایی می‏دهد. آنها که با توجه بیش از حد به دنیا و زندگی مادّی خود را گرفتار مشکلات لاینحل آن می‏کنند و سپس از فشار ناشی از آن مشکلات روبه سم کشنده مواد مخدّر می‏آورند، اگر لحظه‏ای چشم بگشایند و دنیا را چنان که هست و باید باشد بنگرند، هرگز در این گرداب فرو نخواهند رفت.

آتش در دو جهان

قرآن عزیز کتاب هدایتگری است که از جانب خدا برای نجات بشر از بیراهه‏ها و گم‏راهی‏ها نازل شده است. علمای اسلام و مراجع بزرگ تقلید با توجه به این آیات الهی حکم به حرمت استعمال مواد مخدّر اعتیادآور داده‏اند. از جمله این آیات آیه 29 و 30 سوره نساء است که می‏فرماید: «خودتان را نکشید که خدا با شما مهربان است و هرکس از روی تعدی و ستم چنین کند، به زودی او را در آتش وارد می‏کنیم و این کار برای خدا آسان است». این آیه به روشنی بیان می‏کند که استفاده از سموم مهلک نه تنها زندگی دنیایی انسان را با آتش خود می‏سوزاند، بلکه در آخرت نیز آتش عذاب را برای او مهیا می‏کند.

طیبات و خبایث

خداوند مهربان و سرشار از لطف، انسان را آفرید و به او نعمت‏های بسیار نیکو بخشید تا از آنها بهره‏مند شودو شکر او را به‏جا آورد. امّا انسان این بنده خطاکارِ خدا از کنار نعمت‏های پاکیزه خداوندی گذشت و به سوی خبایثی چون مواد مخدّر رو آورد. آیه 157 سوره «اعراف» می‏فرماید: «خداوند برای آنها خوردنی‏های پاکیزه را حلال گردانید و خبایث را حرام کرد». این آیه انسان را متوجه غفلت بزرگی می‏سازد که چگونه نعمت‏های طیب و پاکیزه الهی را نادیده گرفته، با رو آوردن به خبایث ناسپاسی می‏ورزد.

توطئه استعمار

سرمایه اصلی هر کشور که پیش‏رفت و استقلال کشور بدان وابسته است، سرمایه کار نیروی جوان آن کشور است. استعمار جهانی در ادامه اهداف خود در تسلط بر کشورهای جهان، با ترویج اعتیاد و استفاده از مواد مخدّر در کشورها، تیشه به پایه‏های اصلی و محوری آنها زده، سپس به راحتی بر این ممالک مسلط می‏شود.
امام خمینی رحمت‏الله علیه این روشنگر همیشه راه انقلاب، اعتیاد را توطئه‏ای بزرگ برشمرده، می‏فرمایند: «این یک توطئه‏ای است که قدرت‏های بزرگ به این وسیله به ما ضربه می‏زنند... قشر جوان قشری است که می‏تواند اقتصاد ما را اداره کند... می‏تواند خود را در برابر جهات فرهنگی نظامی و سیاسی مجهز کند. پخش [مواد مخدر [در سرتاسر کشور... بر اساس توطئه‏ای است که می‏خواهند این قشر جوان را مهمل بار بیاورند. کسی که به مواد مخدر مبتلا شده است موجود مهملی است. این از نقشه‏های مختلفی است که برای جوان‏های ما ریخته‏اند».

وجوب مبارزه با اعتیاد

از نگاه امام بزرگوار ما که کلامش هم‏چون چراغی فراروی ما بوده و هست، اعتیاد توطئه‏ای از جانب استعمارگران برای ناتوان کردن کشور ماست. در دید آن عزیز فقید مبارزه با اعتیاد مسئله‏ای اسلامی است. ایشان می‏فرمایند: «نجات معتاد نجات یک فرد نیست؛ نجات اسلام است». و نیز می‏فرمایند: «این یک باب است که باز چون برگشتش به حیثیت اسلام است، جلوگیری از آن بر همه واجب است و برای اشخاصی که در این باب نیستند، حرام است بروند و [مبتلا به] هرویین گردند».
منبع:http://www.hawzah.net


طبقه بندی: اعتیاد، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار