تبلیغات
اعتیاد و عوارض آن - ضررهربارقلیان کشیدن به اندازه 70نخ سیگار
اعتیاد و عوارض آن
اعتیاد بدترین بلای عالم

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 7 تیر 1388
مصرف قلیان به دلایل مختلف باعث بروز بیماریهای شدیدتری نسبت به سیگار در افراد می شود، افزود: مصرف هر بار قلیان به اندازه 70 نخ سیگار است و هر پكی كه به قلیان زده می شود تقریبا 40 برابر یك پك سیگار، دود به فرد می رساند و به دلیل افزایش درجه حرارت قلیان، مواد سمی و سرطان زای بیشتری به وجود می آید.

دكتر غلامرضا حیدری، رییس كلینیك ترك دخانیات و سرپرست تحقیقات كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میزان تركیب سمی منواكسید كربن در قلیان را حدود 10 بار بیشتر از سیگار عنوان كرد و اظهار داشت: نحوه پك زدن به قلیان به صورتی است كه فرد با مكش ریوی باعث باقی ماندن دود در انتهای ریه و سبب تخریب زودتر ریه می شود اما در مصرف سیگار مكش از دهان صورت می گیرد.

وی با بیان اینكه مصرف قلیان بین 2 تا 8 درصد بروز بیماریها و سرطان را افزایش می دهد، از گرایش فزاینده جوانان به قلیان ابراز نگرانی و خاطرنشان كرد: حتی خانواده ها در كنارهم به مصرف قلیان مبادرت می ورزند كه این امر عاملی برای گرایش نوجوانان به مصرف سیگار در آینده است زیرا قلیان را در هر مكان و زمانی نمی توان كشید اما سیگار به راحتی در هر مكان و زمانی مصرف می شود.

دكتر حیدری در ادامه درباره نحوه فعالیت كلینیك ترك دخانیات گفت: روشهایی كه در كلینیك ترك سیگار ارائه می شود گروه درمانی به شكل القای آموزشی است كه مبنای این كار آموزش است و تمامی دوره ها برای زنان و مردان به صورت مجزا اجرا می شود كه طبق زمان بندی مشخص بین 15 نفر در هر دوره شركت می كنند.

رییس كلینیك ترك دخانیات ادامه داد: بعد از هفت جلسه آموزش مراحل مختلف شامل تست های روان شناختی، بررسی دلایل مصرف سیگار، وابستگی به سیگار و توصیه مختلف پزشكان انجام می شود. علاوه بر این روشها به مراجعه كنندگان داروهای رایگان هم داده می شود.

وی با بیان این كه با سابقه 9 ساله در كلینیك ترك سیگار، بیش از 80 درصد افراد مراجعه كننده موفق به ترك سیگار شده اند، تصریح كرد: این آمار كاملا نشان می دهد كه این روش ها مطابق با استانداردهای جهانی است و سعی كرده ایم با حالات فرهنگی و اجتماعی جامعه خود تطبیق دهیم.

رییس كلینیك ترك دخانیات با بیان این كه بیش از سه هزار نفر از مراجعه کنندگان به کلینیک موفق به ترك سیگار شده اند، توضیح داد: افراد مراجعه كننده تمامی رده های سنی را شامل می شوند اما به طور معمول الگوی مراجعه برای ترك سیگار افراد میان سال هستند كه نگران سالهای باقیمانده زندگی شان می باشند.

به گفته وی، بیش از 60 درصد نوجوانان با مصرف سیگار به شكلی آشنا می شوند كه كنجكاو انجام این تجربه هستند و این در حالی است كه مصرف حتی یك نخ سیگار می تواند باعث تداوم وابستگی به آن شود.

وی با بیان اینكه در سال های گذشته برنامه ریزی جدی برای كنترل دخانیات انجام نداده ایم به ایسنا گفت: اگر بتوانیم جوانان را به نحوی تحت تاثیر آموزش های مربوطه قرار دهیم كه نكشیدن و نه گفتن به سیگار را در آنها القا كنیم می توان تا حدودی از عوامل دیگر آن جلوگیری كرد و ما باید به این امر توجه کنیم كه مصرف سیگار به عنوان دریچه ورود به مواد مخدر است و اگر خواهان مبارزه با اعتیاد هستیم باید این دریچه را ببندیم، بنابراین این امر تنها با اتحاد و برنامه ریزی منسجم در تمامی ارگان ها اعم از آموزش و پرورش، دانشگاه ها، دولت، صدا و سیما و رسانه ها صورت می گیرد.

حیدری خاطرنشان كرد: آموزش های غیرمستقیم با گروه های همسال و به شكل بازی های مختلف از شروع دبستان بسیار در كاهش گرایش به مصرف سیگار و قلیان موثر است.

وی در پایان یادآور شد: هم اكنون دو مركز ترك دخانیات در شهر تهران وجود دارند كه یکی در خیابان پیروزی(چهارصد دستگاه) و دیگری در بیمارستان دكتر مسیح دانشوری در دارآباد است.طبقه بندی: اعتیاد،  سیگار، 
ارسال توسط نبما جوزدانی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بنظر شما بزرگترین مشکل جوانان امروز چیه؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار